Skip to main content

Tento článek je součástí seriálu pravidelných příspěvků, které od roku 2010 popisují zejména změny k lepšímu v brněnských ulicích, tentokrát za kalendářní rok 2025. Pro tento rok je významné otevření nových cyklostezek a rozšíření těch existujících podél Svratky v centru nejbližší poloze po dokončení náplavek. Ne nezajímavou změnu značí 7 km nových cyklo-obousměrek, které sice nejsou zpravidla dopravně významné, ale značí společenský posun k většímu přijímání jízdy na kole jako běžného pohybu. O většině změn jsme průběžně informovali na našem facebooku. Finanční přehled všech staveb od první stavby v 90. letech naleznete v článku Co buduje radnice 2024. Dřívější roční soupisy jsou k nalezení pod štítkem změny.

Levobřežní cyklostezka na Svratce a podjezdy (Brno-střed, 1400m)

Od ledna 2022 do jara 2025 byly uzavřeny svratecké cyklostezky od Vídeňské po Heršpickou pro potřeby stavby Nábřeží řeky Svratky (cena 1,5 mld. Kč).
Hlavním přínosem investice uvedené do předčasného provozu v červenci 2025 pro cyklodopravu jsou:
nová levobřežní cyklostezka od Riviéry po Heršpickou (která nešplhá jako ta pravobřežní po skalách 35 m nad vodní hladinu ke Kamence)
nové podjezdy Heršpická (levobřežní), Vídeňská (obabřežní)
doplnění (převážně) odděleného chodníku pro pěší šířky 2,0m k stávající 3,0m společné cyklostezky
• zimní údržba

Nedostatky nového stavu :
• nedostatečné propojení ulic města a poříčních cyklostezek, zejména levobřežní
• nemožnost přejetí mezi břehy v úseku Riviéra a lávka Holandská
• chybějící podjezd Renneská levý břeh
• ponechané nedostačující šířkové a směrové řešení podjezdu Heršpická pravý břeh
• doplněné segregované chodníky nabízí lepší (ale ilegální) průjezd než cyklostezka (levobřežní podjezd po Renneskou, levobřežní rampu na Vídeňskou, levobřežní chodník podél vody od Velodromu po Riviéru, pravobřežní podjezd Heršpické)
• chodník s povoleným vjezdem podél Bauerovy nemá parametry bezpečné cyklostezky (viz dále)

Chodník s povoleným vjezdem suplující levobřežní cyklostezku blíže řeky podél Bauerovy je sice dostatečně široký a stavebně zcela nový (v rámci stavby „Silnice I/42 – Brno VMO Bauerova„), liduprázdný, ale řešen je jako chodník, nikoliv jako cyklostezka. Je přerušován soukromými vjezdy do sportovních areálů, se špatným výškovým (chodník zklesává na úroveň sjezdu) a směrovým řešením (oblouky s malým poloměrem se brzdí jízdu kol), rozhledy (není vidět na přijíždějící motorová vozidla) a provedením (obruby, rampy a plochy nejsou spojité a nejsou prosty ozubů, vzdutí a propadů). Také hluková zátěž přilehlé silnice, činí toto prostředí nepříjemným.

Příležitosti (připravované projekty):
Studie rozšíření stávající lávky Riviéra (cca 2,0m světlosti ve stávajícím stavu)
Stavba cyklostezky na bývalém parkovišti BVV (zlepšení kvality povrchu a napojení)

Chodník s povoleným vjezdem na ul. Hlinky (Brno-střed, 600m)

V prosinci 2025 na ulici Hlinky mezi Lipovou a Křižkovského BVK dokončil rekonstrukci vodovodu (v ceně 100 mil. Kč) a přilehlého parkoviště s chodníkem. Hlavním benefitem, je rozšíření původního 1,5m chodníku na 3,0m (lokálně 2,5m) a legalizace jízdy na kole. Avšak toto pokračování dosud jediné cyklostezky od řek do centra města (radiály) značně omezuje možnosti její využití: technicky a koncepčně je to opravdu jen chodník, nespojitý vůči navazujícím úsekům, má omezené rozhledové poměry na příčné vazby pěších a místy značné příčné sklony, chabou zimní údržbu. Potěšující může ještě být, že v tomto úseku ulice Hlinky poklesl počet motorových vozidel z 10 tisíc/pracovní den na 8 tisíc, takže jízda po vozovce není nepříjemnější než dříve.
Po 16 letech (nejstarší studii řešení pro tuto ulici jsem našel z roku 2010 od ADOS) projektové přípravy a hledání kompromisů jak provést pokračování oboustranné cyklostezky od Anthroposu je tedy u konce a má výsledek. Nápady byly omezeny dřívější rekonstrukcí z roku cca 2005, která zafixovala profil ulice a severního chodníku v šířce (3-4m chodník, 7,5m vozovka). Na jihu to pak bylo kolmé parkování které je stále zdarma a rezidenty (v noci) vytížené jen z cca poloviny. Dále stromořadí a tramvajová trať se zastávkami, přechody a přístupy do areálu BVV. Zdá se že plánování ulic pro udržitelnou dopravu ani na 19,0 m uličním profilu není dosud kvalitativně.

Obousměrky (zejména Brno-střed, Královo pole a Brno-sever, 7km)

O letních prázdninách v roce 2025 proběhl veřejnou deskou a do konce roku byl z většiny realizován velký balík cyklo-obousměrek o délce 7 km ve 27 ulicích nebo jejich částech.
Letos realizované zobousměrněné ulice nebo často jen jejich části slouží zejména k lepší místní obsluze rezidentů a nejedná o nějaké zásadní zlepšení každodenního pohybu po městě nebo městské části. Výjimku tvoří ulice Viniční, která je nyní průjezdná v celé délce 1200m. Potěší lokální zkratky Venhudova, Skryjova, které navazují na delší trasu městem. Úsměv vzbudí Arne Nováka, která byla před lety obětována (tuším že tehdejší Policii) jako smírná oběť za obousměrku Gorkého.
Samotné ulice možná nejsou mezi TOP10 požadovanými jednosměrkami, ale všechny dotčené orgány uznaly, že u těchto vybraných při rychlosti 30 km/h to může fungovat a tak proč to neudělat. To je velká změna brněnského paradigmatu po dekádě: obousměrné ulice jsou potřeba a jsou normální, město aktivně pro jejich nárůst něco dělá, dokonce kvůli tomu spočítá vozidla v každé ulici a skrze data posuzuje riziko, Policii to neděsí, objedná se projektant, úřad úřaduje a nehroutí se z množství.
Zároveň je třeba říct, že Brno posledních 15 let zjednosměrňovalo ulice tempem 3 km/rok (s argumentem cyklisty neřešíme), cykloobousměrky pak dosud přidávalo 1 km/rok. Pokud se započítá i rok 2025 pak je to 3 versus 2 km/rok. To je po letech bojů o každou ulici sice malý krok pro cyklodopravu, ale velký krok pro myšlení v Brně.
Dalších 5 km obousměrek ve 29 ulicích čeká na realizaci v roce 2026. Přehled všech navržených i zrealizovaných naleznete na mapě.

Realizované a plánované obousměrky v ulicích Brna nebo jejich částech dle MČ:

Počet ulic v MČhotovy v prosinci 2025budou realizovány v roce 2026
Brno-střed812
Brno-sever63
Žabovřesky14
Tuřany13
Bystrc10
Královo Pole52
Nový Lískovec10
Židenice21
Maloměřice10
Komín01
Slatina03

Realizované a plánované obousměrky v ulicích Brna nebo jejich částech:

hotovy v prosinci 2025budou realizovány v roce 2026
Arne NovákaBrno-středBíléhoBrno-střed
BeethovenovaBrno-středBlatnéhoŽabovřesky
DurďákovaBrno-severbratří ČapkůBrno-střed
FoustkovaŽabovřeskyBulharskáKrálovo Pole
FügnerovaBrno-severBystřinovaKrálovo Pole
GallašovaBrno-středČichnovaKomín
GruntyTuřanyElgartovaBrno-sever
HorníBrno-středGlocovaTuřany
KamechyBystrcGorkéhoBrno-střed
KartouzskáKrálovo PoleHavlíčkovaBrno-střed
KlusáčkovaKrálovo PoleHeinrichovaBrno-střed
KrkoškovaBrno-severJubilejníTuřany
MozartovaBrno-středKlácelovaBrno-střed
PavlíkovaBrno-středKotěrovaBrno-sever
PlachtyNový LískovecKovařovicovaŽabovřesky
SekaninovaBrno-severKozíBrno-střed
ŠelepovaKrálovo PoleMarie SteyskalovéŽabovřesky
SkorkovskéhoŽideniceMoutnickáSlatina
SkryjovaBrno-severPřízovaBrno-střed
SmetanovaBrno-středRájSlatina
SokolskáBrno-středResslovaBrno-střed
TyršovaKrálovo PoleŠeránkovaŽabovřesky
VackovaKrálovo PoleŠkroupovaŽidenice
VenhudovaBrno-severŠmahovaSlatina
ViničníŽideniceSoukopovaBrno-střed
WágnerovaMaloměřiceSýpkaBrno-sever
ulice 1. květnaTuřany
WanklovaBrno-střed
WolkrovaBrno-střed

Nová místa se stojany typu“U“ na 39 místech

V roce 2024 nepřibyly téměř žádné stojany. V roce 2025 pokračovala technologie montování stojanů typu „∩“ v sestavách 2×U nebo 3×U trubek jako jeden kus. Letos bylo instalováno 141 profilů na 39 místech s kapacitou teoreticky pro 282 kol, z toho část míst rekonstrukcí veřejných prostranství (Nábřeží řeky Svratky, oprava ulice Orlí). Letošní stojany (csv API) naleznete na mapě 2025 tady. Všechny stojany v Brně vůbec jsou na mapě zde a celkem je zmapováno 343 míst se stojany typu „U“ explicitně vybudovaných městem s počtem 1270 profilů „U“ a tím teoretickou kapacitou 2538.

Cyklopruhy vyhrazené i sdílené

• oboustranné a vyhrazené cyklopruhy na Palackého u zastávky Tylova (Královo Pole, 200 m)

Jedná se o redukci zbytného 4 pruhu ve prospěch přechodu a cyklopruhu, přinášející zejména zlepšením průjezdu v oblasti odbočení na Hradeckou.

• oboustranné a vyhrazené cyklopruhy na Šámalova mezi Zábrdovickou a Lazaretní (Židenice, 200 m)

Jedná se o novostavbu ulice – pokračování ulice Šámalova. Zvolené řešení s cyklopruhem a parkováním přináší pro novostavbu ulice nízkou ochranou cyklistů. Napojení integračním řešením na jižní křižovatce a bez návazností. Na severní prozatím neřízené křižovatce bylo přijato řešení segregační (používané pro řízenou křižovatku v Holandsku) a zatím bez návazností. V budoucnu bude tato část Šámalovy trolejbusovou páteří Zbrojovky a tato křižovatka pak bude pravděpodobně světelně řízená. Koncepce tohoto řešení budí rozpaky i jinde.

• víčeúčelový pruh Karásek (Řečkovice, 500 m)

Kvadraturu kruhu jak na 6,0m ulici do průmyslového areálu vymezit bezpečný prostor pro cyklisty padlo nakonec ve formě víceúčelového pruhu. Ve všední dny zde jezdí 3300 motorových vozidel a 378 cyklistů, k čemuž je víceúčelový pruh adekvátní řešení, jenže podle holandské metodiky má být při rychlosti 30 km/h. Zda opatření bude srozumitelné a respektované ukáže čas.

Sumarizace cyklistické infrastruktury 2025

Délka komunikací (odkaz ke konkrétnímu datu) v Brně je 1022 km (vč. dálnic a silnic I., II. a III. třídy; dle Ročenky dopravy vydané BKom 2023):

  • z toho 20 km dálnic (spravuje ŘSD) [BKom 2023]
  • z toho 46 km silnic I. třídy (spravuje ŘSD) [BKom 2023]
  • z toho 118 km silnic II. a III. třídy (spravuje Jihomoravský kraj) [BKom 2023]
  • z toho 838 km místních komunikací (spravuje město Brno) [BKom 2023]
    • z toho cca 60 km cyklostezek (značky B11/C8/C9/C10) [(highway=cycleway OR cycleway=track) AND (oneway!=yes OR -oneway)] + 0,5×[(highway=cycleway OR cycleway=track) AND (oneway=yes OR oneway=-1)]
    • z toho 14 km ulic s cyklopruhy (značky IP19, IP20) [(x(„cycleway:both“=lane OR cycleway=lane OR cycleway=share_busway) AND -oneway=yes) + 0,5×(x(„cycleway:right“=lane OR „cycleway:left“=lane OR „cycleway:right“=share_busway OR „cycleway:left“=share_busway) AND -(x(„oneway:bicycle“=no AND oneway=yes) OR *=opposite)) OR (x(cycleway=lane OR cycleway=share_busway) AND oneway=yes AND -(„oneway:bicycle“=no OR *=opposite)x)]
    • z toho 180 km jednosměrek (značka B2) [(residential OR living_street OR pedestrian) oneway=yes]
      • z toho 23 km cykloobousměrek (značky B2+E12) [opposite OR „oneway:bicycle“=no]
  • dále 6 km chodníků má legalizovaný vjezd cyklistů [highway=footway AND bicycle=designated]

Mapy: Všechny obousměrky v Brně a Všechny známé stojany na kola (mapy jsou stále aktuální, nezastarávají od publikace článku).
Vývoj infrastruktury za poslední dekádu (v km):

 cyklostezkacyklopruhyjednosměrky mimo ZÁKOSz toho cyklo-obousměrky
20123681422
2017431115910
2021511417011
2024601318016
2025601718023
2027

Napište komentář