Skip to main content

Výzva 5P brněnskému primátorovi

Napsal/a 2007-03-0928 března, 2019TISKOVÉ ZPRÁVY

Cyklisté a chodci požadují lepší podmínky

Brno (9. října 2007)Zástupci Nadace Partnerství, Klubu BicyBo a Hnutí DUHA Brno dnes předali primátorovi města Brna Romanu Onderkovi výzvu s názvem Pět bodů pro Brno přívětivější cyklistům a chodcům. Jde o pět konkrétních opatření, díky nimž lze levně a rychle docílit lepších podmínek pro pěší a cyklistickou dopravu ve městě. Podobný dokument předložila cyklistická veřejnost i v Praze, chystají se návrhy v dalších městech České republiky.
„Brno se v minulosti dostatečně nevěnovalo rozvoji cyklistické dopravy a zanedbávalo výkup potřebných pozemků. Proto dnes není možné začít stavět nové cyklostezky ani přesto, že na ně jsou v rozpočtu vyčleněné prostředky. Vedle investičně náročných projektů, jakými nové cyklostezky jsou, však existují i jednoduchá a levná opatření pro rozvoj nemotorové dopravy. Pět z nich nyní předkládáme primátorovi města Brna a jsme připraveni dodat další podklady,“ vysvětluje Miloš Hotař z Nadace Partnerství a Hnutí DUHA Brno.
Odborníci na cyklistickou a pěší dopravu z brněnských neziskových organizací požadují například vjezd do centra města po celý den. Ovšem za předpokladu vyznačení povoleného směru a vymezení uzavřených ulic, například frekventované České. „Respektujeme práva chodců a nechceme, aby je cyklisté omezovali,“ upřesňuje Hotař. Cyklisté by také měli mít možnost jezdit i ve vybraných jednosměrných ulicích oběma směry, jak je to běžné v celé řadě jiných měst.

Další z navrhovaných změn je vyznačení cyklostezek na chodnících, které jsou chodci využívány jen minimálně, například na ulici Jedovnické podél spalovny, prodloužení intervalů zelené na frekventovaných přechodech pro chodce v centru města a lepší řešení situace v ulici Pod Horkou a na přilehlém mostě, kde vznikají konflikty mezi obyvateli a cyklisty.

kontakt: Miloš Hotař, program Greenways Nadace Partnerství
tel.: 515 903 121, mob: 605 900 020, e-mail: milos.hotar@nap.cz

Soubory ke stažení: