Skip to main content

VElo LIBerte – Svoboda na kole – tak nějak by se dal volně přeložit název nejrozsáhlejší půjčovny jízdních kol na světě. Najdete ji ve francouzské metropoli, kde bylo v červnu 2007 rozmístěno 10.000 kol na 750 stanovišť. V současné době vzrostl počet kol na 20.000 (!!) na 1450 stanovištích.
Robustní šedá kola se třemi převody, za jízdy stále svítícím LED světlem, zámkem a košíkem tak najdete na každých cca 300 m po celém centru města. Na každém stanovišti vám mapa ukáže nejbližší další stanoviště včetně množství dostupných kol.
Přijedete-li ke stanovišti bez volného místa, terminál vám přidá dalších 15 minut zdarma.
Pro využívání půjčovny se zaregistrujete na den, měsíc nebo rok za 1, 5 resp. 29 Euro. V rámci registrace můžete využívat kola neomezeně, přičemž prvních 30 minut je vždy zdarma. Za každou další půlhodinu pak zaplatíte od 1 do 4 Euro. Tato progresivní sazba nutí uživatele využívat kola hospodárně tak, aby byla stále v oběhu.
Pro přihlášení do systému a vypůjčení kola potřebujete kreditní nebo debetní kartu, ze které by vám program odečetl 150 Euro, pokud byste kolo nevrátili.
V noci rozváží kola na nejžádanější stanoviště 20 vozidel s pohonem na zemní plyn.

Kontrolu a základní údržbu zajišťují mechanici, kteří na 130 kolech s pomocným elektrickým pohonem jezdí ulicemi, náročnější opravy pak zajišťuje deset elektricky poháněných dodávek tak, abyste měli vždy a všude k dispozici plně funkční kolo.

Jako každý systém i Velib má své problémy. Občas lidé půjčené kolo zamknou vlastním zámkem, aby si ho mohli později opět vzít. V takovém případě ovšem vedení Velib přistupuje k přeříznutí zámků.
Také s vracením kol bývají občas problémy. V prvním roce provozu se ztratilo 3.000 kol, což bylo mnohem více, než se původně předpokládalo.
Do budoucna se počítá s tím, že by pronájem kol sdílel jednotný předplatitelský systém s ostatními druhy hromadné dopravy a měly by se nabízet k půjčování dokonce i elektromobily.
Více na http://www.velib.paris.fr/