Skip to main content

V Brně napočítali přes 14 tisíc cyklistů

Napsal/a 2009-09-25ZPRÁVY Z BRNA

V rámci Evropského týdne mobility probíhalo mezi 16. – 22. září automatické sčítání cyklistů, in-line bruslařů a chodců na cyklostezce Brno – Vídeň, která patří k nejfrekventovanější cyklostezce v Brně a okolí. Tuto novinku představila vůbec poprvé na Moravě obecně prospěšná společnost Partnerství, která se oblasti šetrné dopravy a turistiky věnuje dlouhodobě.
„Při propagaci nemotorové dopravy jsme stále naráželi na nedostatek spolehlivých údajů o počtu cyklistů a chodců využívajících cyklostezky, a proto jsme se rozhodli s tím sami něco udělat,“ uvedl Juraj Flamik z Partnerství, o.p.s. Automatické sčítání se provádí pomocí speciálních monitorovacích zařízení, která nepřetržitě zaznamenávají procházející i projíždějící osoby a tyto záznamy uschovávají v paměti.
Automatické sčítání uživatelů cyklostezek umožňuje sledování nejen počtu, ale také směru jejich pohybu. „Naším cílem je pomoci městům a obcím získat důležitá data, která jim pomohou vyhodnotit účinnost veřejných investic do budování cyklostezek. Současně jim také pomůžou efektivně plánovat údržbu a umístění informačních panelů a odpočívek. Jsme přesvědčeni, že automatické sčítání poskytuje velmi kvalitní podklad pro rozhodování o dalších investicích,“ dodal Flamik.
Výsledky sčítání na Cyklostezce Brno – Vídeň ukázaly, že oproti dubnovému sčítání, které probíhalo na stejném místě, využilo stezku průměrně o 500 návštěvníků denně méně, tedy 2100. Na tomto poklesu se pravděpodobně projevilo otevření nové cyklostezky Brno – Bílovice nad Svitavou, která část uživatelů ze stezky Praha – Vídeň odlákala. Celkem se zde během sedmi dnů objevilo 14 781 cyklistů, in-line bruslařů a pěších. Denního maxima návštěvnost dosáhla v neděli 19. dubna, kdy cyklostezku využilo 3 841 lidí, a naopak pouze 453 lidí vyrazilo na stezku během deštivého čtvrtka 17. září, což bylo denní minimum sledovaného období. Z hodinových údajů je patrný jasný rozdíl mezi všedním dnem a víkendem. Zatímco ve všední den můžeme sledovat dva vrcholy návštěvnosti – dopoledne od 11 a 12 hodiny a odpoledne od 18 do 19 hodiny, o víkendu dosahuje návštěvnost vrcholu od 15 do 17 hodiny.
Podrobné výsledky sčítání najdete zde (.pdf, 650 kB).
Další informace: Luboš Kala, e-mail lubos.kala@nap.cz, tel. 515 903 119
Více na webu Nadace Partnerství

Napište komentář