Skip to main content

Nizozemsku je průměrně 1,3 kola na jednoho obyvatele. Mezi výkladní skříně nizozemské cyklodopravy patří Utrecht, ve kterém se každý den více než 100 tisíc lidí dopravuje na kole. Utrecht má ambice být nejvstřícnějším městem k lidem na kole na světě. Ambice naplňují konkrétními kroky, nejnověji otevřením parkovacího domu pro kola, který se svými 17,1 tisíci metry čtverečními a plánovanou kapacitou 12,5 tisíce míst pro kola bude největším na světě.

Dosud největší parkovací kapacita v rámci jedné stavby byla k nalezení v Tokiu na vlakové stanici Kasai. Narozdíl od Utrechtu je na stanici Kasai instalován plně automatický zakladačový systém, který je zahlouben 15 metrů v podzemí. Celková kapacita na stanici je 9,4 tisíce jízdních kol. 
Nedávno otevřený dům v Utrechtu má v současnosti kapacitu 6 tisíc míst, příští rok přibude dalších 6,5 tisíce míst. Parkovací dům je umístěn u utrechtského hlavního vlakového nádraží v samém centru města. Cyklodoprava v Utrechtu je stále na vzestupu, 43 % všech cest kratších než 7,5 km se koná na kolech, zatímco před pěti lety to bylo 40 %.

I na dalších místech v Nizozemí rostou parkovací domy pro kola. Příští jaro bude otevřen dům v Haagu s kapacitou 8,5 tisíce míst. Podobné zařízení s kapacitou 5 tisíc míst je již otevřeno na nádraží v Delftu. Amsterdam ohlásil plán na stavbu cykloparkoviště s kapacitou 7 tisíc míst pod vodním kanálem.
Nizozemci začali tažení za omezení automobilsmu v centrech měst zkraje sedmdesátých let 20. století, částečně v reakci na vysoký počet lidí zabitých automobily, který dosahoval počtu 3 300 obětí ročně, z toho až 400 dětí. 

Parkování kola v hromadné garáži bude prvních 24 hodin zdarma, za každý další den uživatel zaplatí 1.25 EUR. Součástí parkovacího domu je i půjčovna kol provozovaná veřejným dopravcem.

Zdroje:
https://www.theguardian.com/world/2017/aug/07/worlds-biggest-bike-parking-garage-utrecht-netherlands
https://www.utrecht.nl/city-of-utrecht/living/mobility/cycling/
https://www.designboom.com/technology/worlds-largest-bike-parking-garage-netherlands-08-10-2017/

Napište komentář