Skip to main content

… aneb je Brno studentské město se vším všudy?

Dost možná, že Brno splňuje mnohé atributy, podle kterých návštěvník na první pohled pozná, že se jedná o město studentské, potažmo univerzitní. V jedné věci však za ostatními studentskými městy značně pokulhává. Co je touto vadou na kráse? Čtenář zběhlý v četbě našich stránek již jistě ví. Ano, je to cyklistika.

Tento levný, rychlý a komunitě prospěšný způsob dopravy si oblíbili studenti ve všech významných evropských městech. U nás jdou příkladem studentským městům Olomouc, Pardubice a Hradec Králové. Světovým příkladem je bezesporu proslulé studentské město Oxford.

V Oxfordu snad jezdí na kole úplně každý. Podle nejnovějších údajů žije v Oxfordu až 200tis. obyvatel a minimálně stejný počet kol. Bezpočet jsem jich viděl parkovat jak u dobře navržených parkovacích stojanů, tak jen tak u plotů. Na kole se zde jezdí civilně i v obleku. Jezdí na něm vážení páni profesoři, za kterými vlají jejich důstojné vousy, ale i maminky s miminky. Pro cyklistiku je totiž Oxford učiněný ráj.

Cyklopruhy jsou naprostou samozřejmostí. Za nadstandard nelze v oxfordských poměrech považovat ani cyklopřejezd. Vlastně jsem nenašel nic, na co by si oxfordští studenti mohli stěžovat. Za velice inspirativní považuji stránky zdejšího cyklistického sdružení Cyclo Oxford http://www.cycleoxford.com/

Oxford je prostě město příjemné k žití. Troufám si říct, že milou atmosféru nedělají jen kulisy středověkých budov a spousty zeleně, ale klidný a tichý způsob dopravy, který v Oxfordu převládá. Těžko říct, co táhne lidi do tohoto města. Je to středověká univerzita nebo Harry Potter, který se zde natáčel? To pro mě zůstává hádankou. Pevně však věřím, že důvodem k návratu je právě ta nepopsatelná atmosféra pohody, které je kolo nedílnou součástí.

Na stránkách Masarykovy Univerzity, které se občas v nadsázce říká Moravský Oxford, se můžeme dočíst: „Brno vám ukáže, že i v oblasti dopravy je čistokrevné studentské město!“ Nevím, co touto větou autor myslel, ale otazník do názvu kapitoly jsem neumístil náhodou. Samozřejmě mám na paměti radu pana Macka, náměstka primátora pro dopravu, že Brno nelze srovnávat s žádným jiným městem. Jistě, jezdí tam vlevo!

Napište komentář