Skip to main content

Název dnešního příspěvku zní možná poněkud podivně. Ty z vás, kteří se těšili na informace o belgických alkoholických nápojích, pravděpodobně zklamu. Je sice docela pravděpodobné, že slovem dring si můžete v některém z vlámských barů objednat panáka, v dnešním kontextu však spíše vyjadřuje české citoslovce crrr, crrr.

Zkuste hádat jaká akce by mohla nést podobný název. Nebudu vás dlouho napínat. Nechce se mně vymýšlet nějaký výplňový text. Takže ti z vás, kteří tipovali cyklojízdu, tipovali správně. No a nebyla to cyklojízda jen tak ledajaká. Zkuste si představit, že by se u nás zavřela třeba dálnice D2 z Brna do Hustopečí a vyhradila se na jeden den jen cyklistům. Už vidím ty palcové titulky „Cyklisté paralyzovali dopravu na Moravě“ apod. Tady v Bruselu se však nic podobného nestalo. Prostě se jeden den jezdilo po dálnici na kole a nikomu to zdá se nevadilo. Nedělní výlety do supermarketů tady stejně neznají, takže nebylo čeho litovat. Všichni, co jsem potkal si to řádně užívali. Účast byla trochu větší než na jakou jsme zvyklí u nás. Odhady mluvili asi tak o 15000 lidí, což je pouze 80krát více než v Brně.

U takové akce jsem prostě nemohl chybět, a tak jsem osedlal svůj skororotoped značky Magnet a po nesmělém rozjezdu jsem se s drnčením zapojil do čela pelotonu. Bylo to skvělé. Nemám co dodat. Akce skončila u belgické stejnojmenné napodobeniny pařížského vítězného oblouku, kde v parku probíhaly nejrůznější kulturní happeningy. Ti, které koncerty či jiné performance nezajímaly, mohli z vesela podepisovat petice za zlepšení prostředí pro cyklisty.

Zatímco my stále bojujeme o zřízení cyklostezek, tady už se řeší jejich rozšířování. Nemyslím tím do dálky. Cyklostezky jsou tady téměř všude. Myslím tím do šířky. Metr a půl už místním cyklistům nepříjde dost. Možná mají pravdu tvrdí zastánci automobilové dopravy. Jakmile se cyklistům ukáže vlídná tvář, začnou se na silnicích roztahovat, jak kdyby jim patřili.

Více také na: http://www.bicycity.be/

Napište komentář