Skip to main content

Italský mramor, stojany na kola, sprchy a další vychytávky za zhruba 180 milionů Kč pro zaměstnance dojíždějící do práce na kole nabízí kancelářská budova v australském Sydney. Částka, která několika násobně převyšuje veškeré investice do cykloinfrastruktury v celém Brně. I tak lze motivovat zaměstnance, aby do práce jezdili na kole.

Nejdříve jedno anglické trojsloví, které zní „end of trip facilities“. Do češtiny jej můžeme přeložit jako vybavení v cíli cesty. Jedná se o zařízení, vybavení či služby, které usnadňují dojíždění do práce na kole. Typicky se jedná o uložení kol (stojany, přístřešek na kola, parkování v garáži aj.), sprchy, šatny, skříňky, toaletní potřeby, které mohou povzbudit zaměstnance k tomu, aby se neobávali jezdit do práce na kole. Taková zařízení jsou důležitá primárně pro sportovněji založené lidi, případně pro dojíždějící z delší vzdálenosti.

V Australském Sydney vyzvedli „end of trip facilities“ na novou úroveň, a to ze dvou příčin. Za prvé, v obchodním centru města je vysoká konkurence mezi pronájmy kancelářských prostor a pronajímatelé se snaží vyjít maximálně vstříc potřebám svých klientů. Za druhé, hlavním motorem pro tento realitní trh je právě poptávka po úschově kol a dalších dostupných „end of trip facilities“, která přesáhla poptávku po parkovacích místech pro automobily.

Provozovatelé Grosvenor Place k této příležitosti přistoupili bez kompromisů. Během rekonstrukce v roce 2015 utratili v přepočtu 180 milionů Kč za vytvoření něčeho, co nazývají „Camerino“. Slovo Camerino v italštině znamená šatna, namístě samotném se potom projevuje především všudepřítomným italským mramorem. Camerino nabízí klimatizované prostředí, opulentní privátní sprchové kouty se sedátky z leštěného kamene, sušárny. U zrcadla najdete fén, žehličku na vlasy, a dokonce i žehlící prkno a leštičku na boty.

Ředitel Grosvenor Place John Derrick očekává, že nájemníci budou Camerino využívat pro všemožné účely. „Vybavení Camerina bude poskytovat nejvyšší možný pocit komfortu pro nájemníky budovy, v lidech bude vzbuzovat až pocit dekadence,“ popsal.
Pro lidi dojíždějící na kole je na místě k dispozici 230 stojanů na kola, cyklodílna s montážním stojanem na kolo, nářadí, kompresor, sušárna na oblečení s 54 skříňkami, malá centrifuga, která vysuší sportovní oblečení za osm sekund, automat na cyklopříslušenství jako jsou blikačky, duše, zámky a výživa.

Galerie

Zdroje:

http://www.grosvenorplacesydney.com.au/wp-content/uploads/2016/05/FINAL-Media-Release-End-of-Trip-facilities-310715.pdf
http://seidler.net.au/?id=164
http://cdn.sydneycycleways.net/wp-content/uploads/2014/11/04000422/Camerino-case-study_final_210116-with-pics.pdf
http://www.smh.com.au/business/property/sweaty-bike-commuters-get-sixstar-treatment-in-cbd-office-towers-20150805-gis7q8.html

Napište komentář