Univerzity jsou jedním z největších zaměstnavatelů v Brně, navštěvuje je 65 tisíc studentů a studentek a ročně hostí tisíce lidí ze zahraničí na výměnných pobytech, stážích a výzkumných projektech. Ti jsou mnohdy nemile překvapení, když se stejně jako ve svém rodném městě chtějí dopravovat na kole i po Brně. Nedostatek bezpečné infrastruktury pro jízdu na kole, nutnost jezdit v hustém provozu mezi auty lidi odrazuje.

Nejdůležitějším faktorem, který odrazuje lidi od jízdy na kole je nedostatek bezpečné infrastruktury. Tak se vyjadřovali Brňáci a Brňačky v dotazníkovém sociologickém šetření, které si Brno nechalo zpracovat. Zhruba polovina dotazovaných (pátý + šestý slide) by více jezdila na kole nebo chodila pěšky, kdyby tomu byly uzpůsobené ulice.

Univerzity mají přitom pro fungování Brna zásadní hospodářský přínos. Studenti do města přináší víc peněz než aut a je proto s podivem, že Brno jim nevychází vstříc ještě víc. Bezpečné oddělené cyklostezky a ulice, na kterých jsou přechody, by měly být normou.

Za své studenty a studentky se teď postavilo i vedení brněnských univerzit. Chtějí, aby město vyčlenilo finance na rozvoj cyklodopravy a ihned začalo s malováním cyklopruhů. Ty lze realizovat rychle a levně, díky čemuž mají okamžitý dopad na zvýšení bezpečnosti lidí, kteří využívají kolo pro dopravování do škol.

Výzvu inicioval děkan pedagogické fakulty MU Jiří Němec, který se do práce již několik let přepravuje zejména na kole.

Co je obsahem výzvy?

Výzva si nebere servítky a ostře kritizuje současný stav. Celý text výzvy si můžete přečíst zde:

Využívání kol jako regulérního dopravního prostředku ve městě Brně je v současné době na mnoha místech velice nebezpečné! Přestože jsou rekonstruovány mnohé ulice s povahou sběrných komunikací, často se nepočítá s vytvořením bezpečného prostoru pro lidi na kolech formou cyklopruhů a cyklostezek.

Výzva rektorů, rektorek, děkanů a děkanek brněnských vysokých škol k podpoře rozvoje cyklistické infrastruktury v Brně. 2018-12-12

Předání výzvy 20.5.2019 v 17:00

Studujete nebo pracujete na vysoké škole? Zapojte se do předání výzvy. Zorganizujte se s spolužáky, kolegyněmi, parťáky, se kterými máte tým Do práce na kole, a vyrazte společně na Dominikánské náměstí v pondělí 20.5.2019 v 17:00. Tam proběhne oficiální předání výzvy a symbolické minutové zvonění. Událost na Facebooku naleznete zde: https://www.facebook.com/events/1246943222149536

Výzvu podepsali

Jste studentem nebo studentkou VUT, JAMU či Univerzity obrany?

Tři rektoři se ještě ke výzvě nepřidali. Navštivte je, napište jim a mluvte s vedením institucí, kde studujete a pracujete. Vysvětlete jim, proč je důležité, aby se připojili k výzvě a požadovali město, které nabízí bezpečnou možnost přepravy pro všechny.

Napište komentář