Skip to main content
Aktuální náhled mobilní aplikace Nextbike

Fotku modrých sdílených kol společnosti Nextbike Czech Republic, která si nově můžete vypůjčit i v Brně, jsme vám na našem Facebooku sdíleli už minulý týden. Teď dodáme trochu víc informací.

Česká odnož německé společnosti s celosvětovým působením má v ulicích Brna aktuálně zhruba 300 kol, do konce dubna jich plánuje 750. Díky tomu se stane největším poskytovatelem bikesharingu v Brně a může si dovolit i pokrytí téměř celého města včetně jeho okrajových sídlišť na kopcích.

Firma s městem podepsala Memorandum o porozumění, její kola tak najdete především u veřejných cyklostojanů – vrácení kola mimo místa k tomu určená je zpoplatněno částkou 250 Kč a firma slibuje, že bude jejich umístění kontrolovat. My prosíme, abyste při parkování (i svých vlastních kol a hlavně aut) vždy mysleli na to, aby neblokovala chodník / přechod / apod.

Oficiálních a především kvalitních cyklostojanů (typu obrácené U) je však v našem městě stále velký nedostatek. Další dobrá zpráva tak je, že to by se mělo brzy začít měnit. Budování cyklostojanů si současný radní pro dopravu, Petr Kratochvíl, vzal k srdci a celý minulý rok ho město připravovalo. V rámci Koncepční cykloskupiny Odboru dopravy MMB jsme diskutovali ne/výhody dosavadního typu s pevným stavebním založením do země, požádali KAM o vypracování návrhu na nový mobilní typ a ten jsme následně schválili včetně etapizace a doporučení na zohlednění bezbariérovosti. Pak probíhala nezbytná „úřední kolečka“ – projektování, schvalování umístění a vybírání dodavatele.

První nové mobilní cyklostojany mají být konečně rozmístěny letos v dubnu na Brně-středu. Královo Pole, Židenice, Černovice a další městské části mají následovat. Na I. a II. etapu nových lokalit pro cyklostojany, které mají být během letošního roku osázeny, se můžete podívat zde.

Provoz v Brně letos plánuje zahájit také ŠKODA AUTO DigiLab se svými sdílenými elektrickými skútry BeRider​. Ty by však neměly parkovat u cyklostojanů, ale na k tomu určených zbylých místech v rámci modrých zón.

Zdroj: Tisková zpráva města

Napište komentář