Skip to main content

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“cycleway=lane OR cycleway=share_busway) AND oneway=yes)] z toho 143 km jednosměrek (značka B2) [(residential OR living_street OR pedestrian) oneway=yes] z toho 3 km (12 ulic) cykloobousměrek (značky B2+E12) [*opposite*] Fotografie: Dan B., Lukáš Č.”

Krátký sumář změn, které se udály především v červnu 2013 ale i sumář ostatních od října 2012 do června 2013. Některé se již objevili v krátkých zprávách na webu nebo na našem Facebooku.

Obousměrka Hrnčířská (Královo Pole)

Obousměrná ulice Hrnčířská spojuje 5 vysokých škol ve směru východ-západ s cyklostezkou Botanickou. Její dva úseky jsou nyní zobousměrněny po 20 letech od započetí příprav (1994-2013) a navzdory několika pokusům ji vymazat (naposledy 2009). Protože zatím chybí značení na asfaltu, dávejte si větší pozor. Oba zobousměrněné úseky na mapě1 a mapě2 (vyhláška), kterými prochází trasa B21.

Obousměrka Lazaretní (Židenice)

Obousměrka využitelná pro pohyb mezi Židenicemi a centrem (mapa), Prochází jí trasa X147, která je však stále z větší části jednosměrná.

Obousměrka části Antonínské (centrum)

Krátký 40m zobousměrněný úsek (mapa) má umožnit efektivní výjezd z konce cyklostezky Botanická nejen na Lidickou ale i skrze Mezírku na Kounicovu (trasa B12). Původní plán z 90. let o zakončení cyklostezky Botanické přímo v parku Moravské náměstí asi jen tak brzy nebude.

Obousměrka Údolní (centrum)

Jednosměrka (mapa), která vznikla jen kvůli autům blokujícím dopravu. Když může na Údolní rychlá MHD proč ne cyklisté, takový lakmusový papírek. Opravovat chyby zpětně je docela však komplikované.

Obousměrka části Mahenova (Žlutý kopec)

Obousměrka 50m části ulice Mahenova (mapa). Díky ní se dá pozvolna vystoupat trasou X167 od centra na Žlutý kopec mimo hlavní auto-tepnu Tvrdého.

Starší opatření

Všechny obousměrky v Brně

Zobrazit větší mapu (mapa je stále aktuální, nezastarává s časem od publikaci článku)

Sumarizace

Délka komunikací v Brně 979 km (vč. dálnic a silnic I., II. a III. třídy dle Ročenky dopravy BKom 2013)

 • z toho 20 km dálnic (spravuje ŘSD) [BKom 2013]
 • z toho 41 km silnic I. třídy (spravuje ŘSD) [BKom 2013]
 • z toho 118 km silnic II. a III. třídy (spravuje Jihomoravský kraj) [BKom 2013]
 • z toho 799 km místních komunikací (spravuje město Brno) [BKom 2013]
  • z toho cca 39 km cyklostezek (značky B11/C8/C9/C10) [cycleway=lane OR cycleway=share_busway]
  • z toho 8 km ulic s cyklopruhy (značky IP19, IP20) [(cycleway=lane OR cycleway=share_busway) – 0,5×(„cycleway:right“ OR „cycleway:left“) OR ((cycleway=lane OR cycleway=share_busway) AND oneway=yes)]
  • z toho 143 km jednosměrek (značka B2) [(residential OR living_street OR pedestrian) oneway=yes]
   • z toho 3 km (12 ulic) cykloobousměrek (značky B2+E12) [*opposite*]

Fotografie: Dan B., Lukáš Č.

Napište komentář