Skip to main content

Sumář početných novinek, především přibyl 1 km cyklopruhů a 1km cyklo-obousměrek. Změny proběhly převážně v červenci až září 2013, (ty starší jsou v jarních změnách 2013), o většině jsme informovali na našem Facebooku a zpravodaji. Máme radost, že doháníme zameškané roky.

Stoupací cyklopruh Úvoz (střed)

Úvozu se každý radši vyhne, ale dobrá zpráva z jeho dolního konce (Pekařská-Tvrdého) pro ty, co nemají na výběr: do kopce přibyl pruh 4,25 metru pro BUS+cyklo dohromady (doposud byl jen pro BUS šířky 3,5m uprostřed). Dělala se 3 roky plánovaná oprava povrchů a stejně tak dlouho to trval lobbing za tuto změnu značek. Trochu by to chtělo doladit dolní část u Pekařské, ale alespoň tak. Nyní je důvod přemýšlet co s úsekem Tvrdého-Údolní.  Více viz mapa, výkres, info BKom, vyhláška.

Cyklopruhy Kounicova (střed)

Čtyři roky lobbingu, dva měsíce projektování cyklopruhů v ulici, kde není třeba nic víc než natírat, cena za nátěry 600 000 Kč. Město pak muselo spěchat, aby to stihlo do 16. září kdy se koná Evropský týden mobility 2013. Jeden z důvodů by mohl také být, že letos byly přísnější podmínky a město, které se chtělo přihlásit, muselo něco pro cyklisty opravdu něco udělat. Díky za to.

Výkres 1, výkres2, vyhláška, mapa, média, TZ MMB.

Jednostranný cyklopruh Řípská (Slatina)

V rámci soukromé investice (což je na Brno novota) dopravního napojení nových bytovek  vznikl nový semafor a jednostranný cyklo+bus+pravý odbočovací pruh na ulici Řípské na JZ straně mezi Olomouckou a Švédské valy v délce asi 500m, viz mapa.

Obousměrka Klíny (Židenice)

Nová cyklo-obousměrka v ulici Klíny v Židenicích, měly zde být původně 4, nakonec zůstala sama. Snad vám usnadní průjezd čtvrtí ze severu na jih, viz mapa.

Obousměrka Starobrněnská, Opletalova (Brno-střed)

Dvě ulice směřující do pěší zóny nebo její součástí. Starobrněnská zjednodušuje příjezd na Zelný trh, větší smysl bude dávat až  po umožnění celodenního vjezdu do pěší zóny. Opletalova pak vede na Joštovu a smyslu nabere až po zobousměrnění Veselé. Mapa Starobrněnská, mapa Opletalova.

Obousměrka Březová, Smrčková (Jundrov)

Březová a sousední Smrčková jsou zapomenuté ulice v Jundrově. Jejich význam však tkví v tom, že jde o zřejmě první ulice v Brně, které byly nově zjednosměrněny (jako obvykle kvůli legalizaci parkování aut), zároveň byl ale ponechán obousměrný průjezd kolům. Vidíme to jako malý krok pro všednodenní jízdu, ale velký skok ve vnímání našich potřeb. Výkres, vyhláška, mapa1, mapa2.

Obousměrka Desátková (Kohoutovice)

Krátká ulice propojující staré Kohoutovice s novými, kde se nachází škola a aquapark. Viz mapa.

Vjezd na Ponávku (střed)

Ulice Ponávka příjezd k Úrazové nemocnici – jednoduchá výměna záhadné zákazové značky B1 za B11, tedy pro cyklisty nově legálně. Mapa.

Cyklostezka Mírová (Černovice)

Cyklostezka vznikla v rámci investice do hřiště, sportoviště, studánky zpevněním polní cesty na začátku tohoto roku. Jde o asi 300 metrů dlouhá asfaltová humna ale hodí se nám do doporučené trasy X144 Svitava-Slatina, viz mapa.

Oprava pruhu Antonína Procházky (Kohoutovice)

Toto je věc starší několika let. Kohoutovický cyklopruh, jeden z nejstarších v Brně, trpěl bolestivým místem dlouhým asi 100m. V místě zúžené části silnice cyklopruh vedoucí z kopce záhadně mizel. Situace byla nyní napravena, pruh je spojitý i podél užšího místa na újkor místa pro auta. Mapa. (Pravděpodobně již z roku 2011)

Na podzim se bude realizovat

Již vyšlo viselo na úřední desce a čeká na podzimní realizaci (není-li uvedeno jinak):

 • cykloobousměrka Vodova (KrPole)
 • cykloobousměrka Gorkého, Jaselská, Marešova (střed)
 • cykloobousměrka Mánesova (KrPole)
 • cykloobousměrka Rumiště a Mlýnská (střed) – bude příští rok, je tu teď rekonstrukce a vedena objížďka
 • cykloobousměrka Vohnoutova (Bohunice) – zatím dočasná obousměrka pro všechny kvůli stavbě
 • cykloobousměrka Haasova (Žabiny) – vyvěšení nejasné

Všechny obousměrky v Brně

Zobrazit větší mapu (mapa je stále aktuální, nezastarává s časem od publikaci článku)

Sumarizace

Délka komunikací v Brně 975 km (vč. dálnic a silnic I., II. a III. třídy dle Ročenky dopravy 2010 BKom a.s.)

 • z toho 15 km dálnic (spravuje ŘSD)
 • z toho 41 km silnic I. třídy (spravuje ŘSD)
 • z toho 113 km silnic II. a III. třídy (spravuje Jihomoravský kraj)
 • z toho 806 km místních komunikací (spravuje město Brno)
  • z toho cca 39 km cyklostezek (značky B11/C8/C9/C10)
  • z toho 5,9 km cyklopruhů (značky IP19, IP20) [lane, share_busway, :left :right za 1/2]
  • z toho 145 km jednosměrek (značka B2) [residential, living_street, pedestrian]
   • z toho 4 km (19 ulic) cykloobousměrek (značky B2+E12) [*opposite*]

Napište komentář