Jak změnit naše město, co jsou jeho rány? To byl úkol, kteří si vzali za své sami brňáci.
Celý červen jste mohli navštívit výstavu v bývalé Městské káznici na ulici Soudní, která vznikla z projektu Městské zásahy. Samotnou výstavu však předcházela v loňském roce veřejná výzva, kdy se každý mohl přihlásit a vybrat zanedbaná místa ve městě a navrhnout pro ně řešení – bez nároku na honorář. Práce samotná by pak měla stručně a přehledně ukázat současný stav a navrhovanou změnu. Nejvíce špatně zanedbaná místa, vzešlá z ankety samotných účastníků, byla navíc svěřena renomovaným architektům.
Samotná myšlenka projektu je ukázkou opačného postupu, než který bývá zvykem. Obvykle město vypisuje soutěže na problémy, které chtějí řešit politici. Zde místní lidé sami vyhledávají problémová místa, pro která posléze hledají možnost změny. Městské zásahy lze také označit jako zásobník projektů, kterým by mělo město věnovat pozornost.
Projekt Městské zásahy vznikl v Bratislavě (2008) a po Praze (2010) se dostal na pozvání předchozího složení radnice i do Brna (2011). Do projektu se v Brně zapojilo 192 zpracovatelských týmů nebo jednotlivců, z řad architektů, inženýrů, designérů. To je více než v Bratislavě a v Praze dohromady, kde se však byly už tři projekty dále komerčně rozpracovány a jeden realizován. O zájmu politiků a úředníků města Brna zatím nikdo nic neví.
My vám po skončení oficiální výstavy přinášíme sedm vybraných plakátů, které se týkají problematiky lidí brázdících Brno na kole. Všechny práce si můžete stáhnout na stránkách výstavy. Autorům děkujeme za možnost zveřejnění jejich práce.
Stojany na kole v Brně
Kdo bude první v práci?
Revitalizace přednádraží
Face2face
Alternativní dopravná studio ADOS, Jan Jokl, Lukáš Černý (B119)
Pod mostem
Eva Procházková, Vítězslav Petr (B157)