Krádeže jízdních kol jsou velkým a stále narůstajícím problémem zvláště ve městech, kde jsou kola používána stále více a více pro každodenní dopravu. Amsterdam měl vždycky velké problémy s krádežemi a např. v Kodani bylo v loňském roce odcizeno 20.000 kol. Téměř všechny půjčovní systémy využívají funkcí RFID (Radio Frequendy ID), aby bylo možné identifikovat kola a případně je najít v případě odcizení či ztráty. Nyní se programy RFID začínají používat stále častěji i mimo půjčovny. Pomáhají tak snižovat počty odcizených kol a odrazují případné zloděje.
1. Univerzita v Portsmouthu, UK WASP program
Na univerzitě na sebe systém WASP (Wireless Asset Security Protection) upozorňuje žluto-černými štítky na kolech registrovaných v programu. Studenti při parkování svého kolo v zabezpečených zónách mohou pomocí mobilního telefonu ohlásit na serveru polohu kola. Po návratu ke kolu zavolají na server a kolo ze systému odhlásí. Pokud by odjeli na kole bez zavolání a odhlášení ze systému pomocí PIN kódu, uzavřený kamerový systém je může na hlídaném území zachytit. Tento systém má jednu nevýhodu, počet krádeží a trestných činů v „bezpečných zónách“ WASP natolik poklesl, že studenti se začali zapomínat přihlašovat a odhlašovat ze systému. Další oblastí s vysokou zločinností je Univerzita v Bournemouthu. Tady britská policie studentům zdarma nabídla označování RFID, i když bez návaznosti na kamerový okruh. Soukromá firma Immobitag nabízí RFID senzory za přibližně 20 dolarů – štítky nemusí odradit zloděje, ale jsou zaregistrovány v celostátní policejní databázi a umožní navrácení kola při jeho nalezení.
2. Státní univerzita v Oregonu – Dej si na kolo „štěnici“
Tento program začal před pěti lety a v rámci něj implantovali studentům 250 RFID „štěnic“ na kola, která jsou zaregistrovaná do speciální databáze. Nyní univerzitní bezpečností služba přišla s vylepšením programu, kdy zaregistrovala 120 kol v databázi spojené s univerzitním dopravním programem a očekává další nárůst počtu „štěnic“. Univerzita využívá program nejčastěji k hledání odcizených kol, ale doufají, že stále narůstající počet registrovaných kol bude také odrazovat zloděje. „Štěnice“ jsou pro studenty zdarma.
3. Kodaň – RFID projekt
Město v rámci pilotního projektu implantuje na některý ze svých kol v půjčovnách RFID čipy ve snaze „vystopovat“ kola, pokud dojde k jejich ztrátě nebo odcizení. Nyní projekt spolu s dánským Technickým institutem zkoumá, zda lze vyvinout lepší čipy, které by byly schopné pomoci najít ukradená kola a zároveň by odrazovali zloděje v centru města. Mezitím městská rada zahájila celoplošný přístup k odvrácení krádeží. Město zahájilo kampaň nazvanou přibližně: „Jen pokrytec krade kola “ a velká místní kurýrní služba Bring Express propaguje kampaň proti krádežím na zádech svých jezdců nebo na svých přepravních pytlech. Kurýři společnosti Bring Express přicházejí o svá kola v průměru jednou za devět měsíců! Kromě toho město plánuje používání čipů k identifikaci kol a připravuje pro majitele kol loterii.