K pravidelným velkým národním cyklokonferencím pořádaným v ČR vždy po dvou letech se letos v dubnu přidá další, tentokrát specifická. Poprvé se totiž zaměří na cyklodopravu. Jejím hlavním mottem je „Přenos know-how z Dánska do Česka, aneb o cyklistické kultuře“. Cílem je představit kolo nejen jako sportovní náčiní, ale jako dopravní prostředek, jako módní doplněk a součást životního stylu všech společenských vrstev. Aktivní účast nabídla organizátorům z týmu národního cyklokoordinátora dánská ambasáda v Praze.

To, v čem se pohyb na kole v Čechách liší od cyklisticky vyspělých států jako je Dánsko, Nizozemsko či Německo, je převažující účel používání kola. Zatímco na západ od nás převažuje tzv. dopravní cyklistika, tedy používání kola jako dopravního prostředku, u nás je kolo stále ještě vnímáno jako součást aktivní rekreace a sportu. Svědčí o tom nejen poměr prodaných městských kol vůči těm sportovním, ale také způsob, jakým se cyklistika u nás prezentuje. Přitom zájem o využití ve městech i menších obcích vzrůstá a podíl cyklistů na přepravě, tzv. „modal
split“ se zvyšuje. Stále jsme ale velký krok pozadu za státy, kde dopravní cyklistika změnila města a zpříjemnila život v nich. Učit se můžeme především od Dánů a Holanďanů a tak přišla nabídka z dánského velvyslanectví v pravou chvíli.
Na cyklokonferenci spolu s ministrem dopravy Gustavem Slamečkou vystoupí i velvyslanec dánského království v Praze Ole Moesby. Dánský velvyslanec na sebe cyklistickou veřejnost upozornil opravdu originálně – na jednání po Praze jezdí „christiánií“, což je typické dánské nákladní kolo, v případě pana velvyslance opatřené znakem a vlajkou dánského království. Dánské království také pro konferenci zapůjčí výstavu jízdních kol. Zejména odborníci se pak mohou těšit na vystoupení Mikaela Colville-Andersena, filmového tvůrce, fotografa, specialisty na územní plánování a ředitele společnosti Copenhagenize Consulting, který je také znám jako „cyklistický velvyslanec Dánska”. Jeho výstava fotografií zachycující dánskou cyklistickou kulturu vyzdobí jednací sál.

Napište komentář