Skip to main content

(for english see below)
letak na sriku
Sobota 17. 9. 2016
Moravské náměstí park
Od 14:00 
program pro děti
stříhání zámků
lepení duší
Od 15:00
Začátek a příprava k odjezdu
16:30
Návrat a konec
FB událost
Jak z kolony ven? Na kole nebo koloběžce! Kdyby každý desátý řidič přesednul na kolo, tak kolony pomalu z Brna zmizí a jako bonus bude čistější ovzduší.
Přijeďte na podzimní cyklojízdu a řekněte si o vytváření bezpečného prostoru pro lidi na kolech/koloběžkách a lepší dopravu v Brně pro všechny!
Jako bonus dostanete reflexní pásky a obaly na sedla.
Trasa má 6,4 km a je placatá a nenáročná, vezměte s sebou klidně děti! Celá trasa je k nahlédnutí zde https://mapy.cz/s/144zL .
PS: V den cyklojízdy oslaví 80. narozeniny architekt Jan Gehl, který je světově známý díky obhajobě podoby měst, ve kterých se lidé pěší a na kolech cítí bezpečně a ve kterých se dobře žije.
———————
English:

Saturday 17th September 2016
Moravian Sq. – park
14:00
fun for children
cutting locks
fixing punctures
15:00
gathering and getting ready to start
16:30
coming back

FB event

How to escape a traffic jam? Ride a bicycle! If 10% of drivers travelled by bicycle instead of a car, there would hardly be a traffic jams and everyone would breath cleaner air.
Come and join Critical Mass (almost critical :)! Say aloud there is a need for a safe space for people on bikes and better transportation options for everyone.
There will be a gifts awaiting you – saddle covers and reflexive slap bands.
Route is family friendly and easy of 6,4 km length -https://mapy.cz/s/144zL .
PS: It will be an 80th anniversary of Jan Gehl birthday – best wishes! Jan Gehl is renowned for improving the quality of urban life by re-orienting city design towards the pedestrian and cyclist.

One Comment

Napište komentář