Skip to main content

Click here for English version…
Víme, že jste originální, vtipní, krásní… Ale hlavně – jezdíte na kole (a pokud ne, máte skvělou příležitost začít!).
Přijeďte na velkou podzimní cyklojízdu a ukažte ostatním ze Štatlu svůj netradiční cyklo vohoz a vaše vyladěné kolo.
A vyhrajte v soutěži o nejkreativnější cyklo-styl!
Podpořte cyklistickou dopravu v Brně, zúčastněte se hromadné cyklojízdy městem.
Sraz ve čtvrtek 20. září v 17:00 před Místodržitelským palácem (Moravské nám.).

  • program:
   • 17:00 sraz na Moravském náměstí – pěší zóna před kinem Scala u prezentačního stanu sdružení
   • 17: 00 začátek soutěže Cyklo vohoz, nominace finalistů
   • 17:15 vyhlášení výsledků soutěže
   • k rozebrání budou také poslední kusy cyklobrožury a mapy doporučených tras
   • projížďka – odjezd cca 17:30 – 17:45
   • 18:30 závěr a oficiální ukončení akce na místě srazu
  • trasa jízdy je asi 6 km dlouhá a bude upřesněna
  • organizační zabezpečení: cca 10 členů o.s. Brno na kole
  • doprovod: Městská policie zabezpečí průjezd křižovatkami a doprovodí zezadu peloton
  • partneři: Nadace Partnerství, Kabaret Špačeko.s. Bicybo, Cykloguerilla, Hnutí Duha

Motivace

V situaci, kdy je průjezd Brnem nejen během dopravní špičky adrenalinovou záležitostí vhodnou jen pro silnější povahy, vzduch na Úvoze je místy hustší než v Ostravské uhelné pánvi a chůze po chodníku se podobá slalomu mezi auty a psími exkrementy, jízda na kole poskytuje řešení.
Kolo je, vedle chůze a MHD, plnohodnotným městským dopravním prostředkem. Jízda na kole je levná, rychlá, efektivní a bez negativních dopadů na životní prostředí ve městě.
Podmínkou efektivního, bezpečného a široce rozšířeného používání kola je zejména, jak ukazují výzkumy, rozvíjející se cyklistická infrastruktura jako cyklopruhy, cyklo-obousměrky, cyklostezky, cyklostojany apod., což se neobejde bez podpory vedení města.
Města jako Kodaň, Amsterdam či New York už pochopila výhody, které cyklistická doprava městu nabízí a dala se cestou její masivní podpory. U nás lze za města přívětivá k lidem na kole označit Pardubice či Břeclav.
Bude Brno dalším městem, které se postaví nekontrolovatelnému rozmachu automobilů na úkor lidí? Rozhodující slovo má v této věci vedení města, které má v pravomoci podporovat způsoby dopravy, které neničí životní prostředí ve městě a navrací ho zpět lidem, aby v něm mohli svobodně žít. A to je pěší chůze, cyklistická doprava a samozřejmě i MHD.
Občanské sdružení Brno na kole v souladu s předvolebními sliby v roce 2010 jedná na magistrátě s prvním náměstkem primátora Robertem Kotzianem (ODS) o rozšíření možností vjezdu lidí na kolech do centra, neboť to je tvořeno pěší zónou, kde přes den pro kola platí zákaz vjezdu a navíc je obklopena neprůjezdnými jednosměrkami a ty zase rušným vnitřním městským okruhem.
Namísto budování drahých cyklostezek za městem (s náklady 10 mil. Kč/km byla letos postavena stezka Heršpická-Kšírova) navrhujeme budování cyklopruhů spojujích centrum s ostatními částmi (náklady řádově v statisících Kč/km) a zklidňování dopravy. Vhodným a potřebným doplňkem je pak zřizování cyklo-obousměrek v centru (desetitisíce Kč/km). Dosud je obousměrných je v Brně jen 1,5 km z celkového délky 160 km jednoměrek.
Brno na kole o.s. trvale kritizuje také zabírání veřejného prostoru v bezprostředním centru určeného původně lidem, dnes autům. Naši volení zástupci nám i toto léto ukazují, že nehodlají dělat město přívětivějším pro lidi, ale naopak trvale podporují individuální automobilovou dopravu na úkor chůze, kol a MHD. Vybíráme dva příklady:

 • Zřízení nového parkování na chodníku Kounicova u poloprázdných garáží Continental a Rozmarýn (parkování bylo zrušeno po výstavbě Rozmarýnu v roce 2006).
 • Dočasné zrušení chodníku na Nádražní ulici před stavbou vyhořelého kasina pro tisíce chodců (na témže místě bylo ponecháno pět parkovacích míst, kde by mohla vést přirozená náhradí trasa za stavbou zabraný chodník).

Chceme ukázat formou cyklojízdy (spanilé jízdy kol), že stojíme o podporu šetrné dopravy v našem městě!
Přijeďte i vy na kole nebo jiném samohybu a užijte si cyklojízdu, ukažte ostatním svůj neotřelý „cyklo-styl“ a vyjádřete svou podporu cyklodopravě v Brně.

Propagační materiály:

A3/A4 plakáty budou k dispozici od 14. září v prodejně Cyklospecialit, Hybešova 42 a v Kabaretu Špaček na Kopečné 46.
Mimo to jsou zde volně ke stažení materiály pro další propagaci. Primárně jsou určeny k tisku a následné distribuci vlastními silami, pro posílání mailem, sdílení na internetu apod. Děkujeme!

One Comment

 • Prinz Eugen napsal:

  Už se těším.. to zase bude porušování předpisů, arogance, sprostoty a pokryteckého brekotu. Ze strany zyklistů samozřejmě.

Napište komentář