Skip to main content

Nezadržitelně se blíží. Historická cyklojízda Brnem, letošní největší česká, a možná i největší za celou historii Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Dva tisíce lidí si jízdou po Brně řeknou o rozvoj cyklodopravy ve městě a posun v chování brněnského magistrátu. Nemluvě o tom, že se NAKOLEON zamiloval a cyklojízdou chce získat přízeň krásné NAKOLEONY.
Cyklojízda začíná i končí v parku na Moravském náměstí. Po 15.00 vyrazíme na společnou cyklojízdu po této trase. Cyklojízda je řádně ohlášené shromáždění a průvod a její průjezd městem bude zajišťovat Policie České republiky. Po 17.00 se vrátíme zpět na Moravák, kde již bude přichystáno jídlo a pití, muzikanti, dětský koutek, goldsprinty… Na Moraváku skončíme kolem 21.30. Dále navážeme afterparty v Místodržitelském paláci, a ještě později after-afterparty na Malé americe.
Do cyklojízdy nebudou moci vjet automobily, doporučujeme řidičům se trase jízdy v čase 15.30 až 17.30 raději vyhnout, průjezd bude zaručen pouze složkám integrovaného záchranného systému.

Historická bude cyklojízda také zpovídáním kandidátů na primátora města Brna. Politici jsou také lidé a vyzvali jsme je, nechť sednou na kolo a cyklojízdy se sami zúčastní. A k naší radosti většina oslovených politiků pozvání přijala! Proč jsme pozvali lídry celkem 11 volebních stran na cyklojízdu? V Brně dosud palčivě chybí vrcholný reprezentant města, který se aktivně hlásí k podpoře cyklodopravy. Vzhledem k tomu, že je to právě magistrát a jeho odbor dopravy v Brně, kdo brzdí rozvoj cyklodopravy, je potřeba s tím něco dělat. Budoucí primátor Brna bude mít možnost to změnit. Proto se cyklojízdy zúčastní těchto 9 kandidátů na primátora:

1. Klára Liptáková KDU-ČSL
2. Irena Matonohová STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ
3. Matěj Hollan Žít Brno s podporou Pirátů
4. Jana Drápalová Strana zelených
5. František Vižďa Občanská demokratická strana
6. Ondřej Štastník „A co Brno?“
7. Jakub Ježek Strana svobodných občanů
8. Jaroslav Kacer TOP 09
9. Petr Vokřál ANO 2011

Koncem srpna jsme oslovili tyto lídry s dvěma otázkami:
1. Budete se účastnit nakoleonské cyklojízdy? Tedy přijedete na kole a absolvujete celou trasu jízdy spolu s ostatními?
2. Jste ochoten/ochotna vystoupit na pódiu a absolvovat krátký rozhovor s předem danými otázkami týkající se Vašeho postoje k cyklodopravě ve městě?
Všech děvet lídrů kandidátek odpovědělo dvakrát ANO. Oslovili jsme také Romana Onderku z ČSSD, který podle svých slov má jiný program (ale nespecifikovaný) a cyklojízdy se nemůže zúčastnit (informaci měl 1 měsíc předem), a KSČM, ve které se bohužel nenašel nikdo, kdo by mohl jet na cyklojízdě na kole.
Před odjezdem cyklojízdy položíme 9 statečným politikům tyto otázky:

1. Jaká byla Vaše cesta sem na kole, jak se Vám jelo?

2. Co říkáte na zákaz vjezdu kolům do centra města během dne?
Kontext: Zákaz vjezdu kolům v denních hodinách od 09.00 do 17.00 je celorepublikovou bizarností. Město má k dispozici studii z roku 2012, která doporučuje povolit kolům vjezd do centra města, studie k dispozici zde http://1drv.ms/1nY2ecI .

3. Jak chcete učinit ze současného odboru dopravy skutečný odbor veškeré dopravy, tedy i pěší a cyklodopravy?
Kontext: Vedoucí odboru dopravy MMB Bielko se vyjádřil, že lidé na kolech, kteří jsou ohroženi automobily “nikdo nenutí jezdit” skrze nebezpečná místa. Stejný odbor dopravy zrušil využívaný přechod na Údolní. (zdroj výroku: http://brno.idnes.cz/zruseny-prechod-02e-/brno-zpravy.aspx?c=A140828_2094478_brno-zpravy_daj)

4. Co byste rád/a vzkázal/a zde přítomným lidem?

Na odpověď bude mít každý z politiků a političek stejný čas, odpověď na jednu otázku nesmí přesáhnout 30 vteřin. Chceme se vyhnout obecným sdělením a únavě publika, proto jsme poměrně přísně nastavili všem stejné podmínky.

A nyní k úvodní otázce – máme se čeho bát? Potkali jsme jednoho člověka, který když slyšel, že se cyklojízdy zúčastní politici, tak rezolutně odmítl se jízdy zúčastnit. Prosím nebojte se – politici jsou také lidé, navíc lidé, kteři budou mít možnost rozvíjet cyklodopravu ze strany magistrátu. Jejich účast na cyklojízdě a osobní zkušenost s cyklojízdou může být důležitá nakonec pro nás všechny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

3 Comments

  • Skvedo napsal:

    Ještě bych přidal: „A jaký si stanovíte trest, když své sliby nesplníte?“

  • Jan Prostejovsky napsal:

    Tak tohle byl super krok, jsem hodne zvedavy na odpovedi. Snad by se po letosnich volbach, konecne neco mohlo zmenit.

  • Honza napsal:

    Já strach určitě nemám a tajně doufám že tím že politici se sami zúčastní cyklijízdy se snad konečně rozhýbou „ledy“ a bude vůle dělat víc než doted.

Napište komentář